Poprzez członkostwo w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej dbamy o mocne samorządy na wszystkich szczeblach administracji.
Najważniejszym tematem, którym Ryszard Galla zajmował się w ramach prac tej komisji, była sprawa powiększonego Opola. Powiększenie miasta Opola zostało dokonane z inicjatywy prezydenta miasta Opola w skutek zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Prószków i Komprachcice. Gminy te zostały pozbawione części swoich terenów mimo sprzeciwu mieszkańców tych gmin wyrażonego w konsultacjach społecznych, których wyniki w sposób jednoznaczny wskazywały na to, że nie wyrażają oni zgody na zmianę granic. Rezultatem zmian było znaczne zubożenie gmin, które utraciły swoje terytoria, a w przypadku gminy Dobrzeń Wielki bardzo duża utrata dochodów własnych grozi w następnych latach niewypłacalnością, której nie sposób będzie zapobiec, ponieważ zaistnieje ona niezależnie od działań podejmowanych przez wójta i radę gminy.
Przy dokonywaniu zmian granic nie uwzględniono w ogóle kwestii przekazywania majątku i rozliczeń finansowych pomiędzy miastem Opole, a gminami, które utraciły część swojego terytorium.
W rezultacie sprawy te wciąż nie są zamknięte, a część majątku i wiążących się nim zadań, które po zmianie granic administracyjnych miały się znaleźć w rękach miasta Opola, wciąż pozostają w zarządzie gmin objętych poszerzeniem granic miasta, czego przykładem jest gmina Dobrzeń Wielki. Będąc świadomym tych wszystkich spraw, poseł Ryszard Galla od samego początku wskazywał na niezgodność z prawem całej procedury, sygnalizując to jednoznacznie w licznych wystąpieniach do organów i instytucji państwowych. Za sprawą starań posła i mniejszości niemieckiej uzyskano opinie prawne wskazujące na naruszenie prawa, w tym praw mniejszości narodowych i etnicznych. Skutkowało to wystąpieniami i apelami reprezentantów mniejszości niemieckiej do organów państwowych właściwych w sprawie zmiany granic gminy. Mniejszość niemiecka podjęła też głęboką współpracę z mieszkańcami gmin objętych zmianami, przez co sprawa została medialnie bardzo nagłośniona. Poseł Galla z poziomu polskiego parlamentu aktywnie uczestniczył w posiedzeniach Komisji Samorządu poświęconych tematowi powiększenia Opola.
Po wejściu zmian granic w życie (1 stycznia 2017 roku) Ryszard Galla nadal interweniował i apelował do władz państwowych o przywrócenie granic miasta Opola w zakresie sprzed 1 stycznia 2017 roku. Między innymi na skutek jego starań w październiku 2017 roku w Opolu gościła Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego. W czasie posiedzenia komisji, w którym wzięli udział wójtowie i burmistrzowie gmin najbardziej poszkodowanych na skutek powiększenia Opola, rozmawiano m. in. o nieodwracalnych skutkach tej decyzji oraz o braku istnienia przepisów prawnych, które określałyby kwestię przekazywania majątku przy zmianie granic administracyjnych. W trakcie posiedzenia poseł Galla wskazał na potrzebę zmian w ustawie o samorządzie gminnym, tak aby w przyszłości inne samorządy były zabezpieczone przed negatywnymi konsekwencjami zmiany granic na wniosek rady gminy. Poseł bazował na bardzo konkretnym projekcie zmian w ustawie o samorządzie gminnym opracowanym wspólnie z prawnikami, który przewidywał m. in. obligatoryjne referendum lub też konsultacje społeczne w przypadku wniosku o poszerzenie granic, tak aby to mieszkańcy decydowali o przyłączeniu. Celem tych działań było zapobieganie w przyszłości podobnym sytuacjom. Finałem posiedzenia komisji było przyjęcie przez nią zgłoszonych uwag oraz dwóch wniosków: podjęcie działań mających na celu przygotowanie projektu ustawy regulującej kompleksowo wszystkie kwestie, które pojawiają się przy okazji łączenia i dzielenia gmin oraz rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym również w oparciu o przygotowaną przez posła mniejszości niemieckiej propozycję zmian.
Poseł Ryszard Galla podjął w tej kadencji bardzo konkretne działania legislacyjne będące konsekwencją zmiany granic Opola. Polegały one na napisaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, który dotyczy przywrócenia społecznościom lokalnym prawa głosu w przypadku zmiany granic gminy na wniosek rady gminy oraz umożliwienia mieszkańcom prawa do zainicjowania referendum, które będzie zastępować opinię rady gminy.
Przygotowany projekt został opracowany w oparciu o następujące założenia:
- Wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia granic gminy na wniosek rady gminy będzie wymagać pozytywnych opinii rad gmin objętych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami;
- w przypadku przeprowadzenia referendum lokalnego konsultacji z mieszkańcami nie będzie się przeprowadzać;
- ważne referendum będzie „zastępować” opinię rady gminy;
- w przypadku, gdy w referendum za zaproponowanymi zmianami oddane zostanie więcej niż połowa ważnych głosów, wynik referendum uważany będzie za pozytywną opinię rady gminy;
- w przypadku, gdy w referendum za zaproponowanymi zmianami nie zostanie oddana więcej niż połowa ważnych głosów, wynik referendum uważany będzie za negatywną opinię rady gminy.
Z inicjatywy posła Galli odbyło się także wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na terenie województwa opolskiego. W czasie posiedzenia Komisji, w którym wzięli udział wójtowie i burmistrzowie gmin najbardziej poszkodowanych na skutek powiększenia Opola, rozmawiano min. o nieodwracalnych skutkach tej decyzji oraz o braku istnienia przepisów prawnych, które określałyby kwestię przekazywania majątku przy zmianie granic administracyjnych.
W ramach prac Komisji poseł Galla wsparł aktywnie zmianę ustawy o samorządzie gminnym, która przewiduje, że w przypadku zmiany granic gmin, plany zagospodarowania przestrzennego znajdujące się na terenie gminy, która traci część swojego terytorium, będą obowiązywały do dnia wejścia w życie nowych aktów prawa miejscowego. Zmiana została uchwalona przez polski parlament. To bardzo ważny krok na drodze uregulowania kwestii majątkowych i prawnych po zmianie granic gminy przeprowadzanych na wniosek.