Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka (KWW MN) jako nadrzędny cel stawia sobie dbałość o rozwój województwa opolskiego jako regionu otwartego, zamieszkanego przez ludzi z szerokimi kompetencjami.
KWW MN został założony przez członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Tworzą go ludzie zakorzenieni w wierze i w tradycji chrześcijańskiej, w europejskiej kulturze rozumienia, stanowienia i respektowania prawa. Wartości chrześcijańskie są źródłem naszych działań. Jesteśmy otwarci na każdego, kto szanuje godność i wolność wszystkich ludzi i zgadza się z podstawowymi celami naszej działalności. Bazując na politycznych doświadczeniach i silnych podstawach regionalnej kultury zarówno niemieckiej, śląskiej jak i polskiej, oraz hołdując zasadom poszanowania prawa i porządku demokratycznego, poczuwamy się do odpowiedzialności wobec społeczeństwa regionu za doskonalenie prawa i współpracę demokratyczną oraz budowę trwałych więzi w naszej małej ojczyźnie – Heimacie.
KWW MN poprzez swą aktywność opartą na chrześcijańskich wartościach i demokracji pragnie doprowadzić do wzmocnienia takich podstawowych wartości, jak wolność, solidaryzm społeczny i sprawiedliwość.
Śląska niepowtarzalność wynika ze wspólnoty, która od wieków budowana jest przez osoby o różnym pochodzeniu. Tworzymy śląską wspólnotę, czerpiąc bogactwo właśnie z tej wielokulturowości i różnorodności. Jej kluczowym elementem są zamieszkujące ten region osoby narodowości niemieckiej. Przywiązanie do śląskich tradycji pracowitości i pragmatyzmu w połączeniu z charakteryzującą współcześnie region przedsiębiorczością mieszkańców stanowi o jego wyjątkowości. Śląsk Opolski jest zamieszkiwany przez ludzi o niepowtarzalnych kompetencjach kulturowych i językowych, dzięki czemu został on w ostatnich latach odkryty na nowo przez przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki światowej poszukujących właśnie takich kompetencji.
Mniejszość niemiecka czynnie uczestniczy we wszystkich wyborach parlamentarnych i samorządowych w województwie opolskim i jest aktywnym uczestnikiem jego życia społecznego. W parlamencie polskim nasi reprezentanci zasiadają nieprzerwanie od 1991 roku, dzięki temu od prawie 30 lat nieprzerwanie zabiegają o sprawy mniejszości niemieckiej, ale też innych mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce. Przez ostatnie lata uczestniczyliśmy też aktywnie i odpowiedzialnie we współrządzeniu naszym regionem. Udało nam się z powodzeniem zrealizować wiele ważnych dla całej opolskiej wspólnoty zadań. Jednocześnie mamy świadomość, że stale jest wiele zadań do wykonania. Będziemy nad nimi ciężko pracować, mając na względzie dobro wspólne.
Celem KWW Mniejszość Niemiecka jest aktywny udział w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 13 października 2019 roku. Z wielką uwagą słuchamy mieszkańców naszego regionu i staramy się szybko reagować na ich potrzeby, podejmując wyzwania wynikające z zasad demokracji i wystawiając w kolejnych wyborach wartościowych kandydatów do odpowiedzialnej roli posłów i senatorów. Ponieważ „Opolskie ma znaczenie”!
Szanowna Wyborczyni, Szanowny Wyborco, zapraszamy do zapoznania się z zadaniami, jakie stawiamy sobie jako Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka i które pragniemy zrealizować w kadencji 2019–2023.
Szczególnie istotne w nadchodzącej kadencji będą dla nas następujące zagadnienia:
- Troska o zachowanie atutu regionu, jakim jest pielęgnowanie tradycji, tożsamości i kultury Niemców na Śląsku Opolskim; zagwarantowanie mechanizmów prawnych i finansowych dla kultywowania tego dziedzictwa.
- Podnoszenie jakości nauczania języka niemieckiego w polskich szkołach, w tym języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej; wspieranie i rozwój mechanizmów wspierających wychowanie dwujęzyczne.
- Wsparcie dla młodych i rodzin oraz wspieranie przedsiębiorczości.
- Zabieganie o dalsze mechanizmy wsparcia i rozwoju samorządności, która jest gwarantem odpowiedzialności polityków za ich czyny! Im większy wpływ ma obywatel na wybór swego reprezentanta w lokalnych gremiach decyzyjnych (samorządach), tym większa jest odpowiedzialność tychże reprezentantów za podejmowane decyzje. Dlatego jak najwięcej kompetencji powinno być przenoszonych na poziom samorządowy.
- Dbałość o zrównoważony rozwój naszego regionu na tle całej Polski, szczególnie w kwestiach infrastruktury i opieki zdrowotnej.
- Zabieganie o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.