W niedzielę 6 czerwca 2021 odbyła się XXVI Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w tym w sumie 25 na Górę Św. Anny. W Pielgrzymce uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni – członkowie organizacji Mniejszości Niemieckiej z województwa opolskiego, a także śląskiego czy dolnośląskiego. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Andrzej Czaja, a gośćmi specjalnymi na pielgrzymce byli: ambasador Niemiec w Warszawie dr Arndt Freytag von Loringhoven oraz wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

W swojej homilii mówił biskup Andrzej Czaja:

Myśląc o pojednaniu potrzebujemy nie tylko modlitwy za tych, którzy wówczas zginęli po obydwu stronach. Potrzeba też wspólnego upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed stu lat, a nade wszystko budzenia większej wrażliwości na przeżywanie prawdy o tamtych wydarzeniach. Czego podstawą jest poszanowanie pamięci historycznej, która jest w głowach i w sercach mieszkańców Górnego Śląska. Nieco inna w głowach polskiej większości, niemieckiej mniejszości, a jeszcze inna w sercach autochtonów. Trzeba podjąć stosowne kroki, by się nawzajem nie ranić. Powiedzieć stosowne słowa i poprowadzić czyny ku przebaczeniu i pojednaniu.

Po Mszy świętej list wiceministra Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odczytał Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski. Jak przed pielgrzymką mówił dziennikarzom Wojewoda:

Szacunek należy się wszystkim. Członkowie mniejszości trwają w wierze katolickiej, ja sam jestem wierzący, więc chętnie na pielgrzymkę przyjechałem. Bardzo się cieszę, że możemy się tu wszyscy spotkać i razem tu być. Jestem po dwustronnych rozmowach z panem ambasadorem i wiele dobrego sobie po tych piątkowych rozmowach i po dzisiejszym spotkaniu obiecuję.

Dla dr. Arndta Freytag von Loringhoven była to pierwsza Pielgrzymka Mniejszości Narodowych, która odbywa się w tym szczególnym miejscu jakim jest Góra Św. Anny. Jak podkreślał to Góra Św. jest górą pojednania: Niemców i Polaków. Ambasador z wizytą do województwa opolskiego przyjechał w piątek. To jego pierwsza wizyta w naszym regionie, od momentu objęcia przez niego urzędu. Przez te kilka dni Ambasador miał okazję porozmawiać z lokalnymi władzami, a także spotkać się z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej. W sobotę dokonał między innymi oficjalnego otwarcia Jugendzentrum i LernRAUM.pl a także Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

Po mszy św. poczty sztandarowe, delegacje Mniejszości Niemieckiej, a także ambasador Niemiec, biskup opolski udali się na pobliski cmentarz i złożyli kwiaty na grobach poległych – po obu stronach – w III powstaniu śląskim.

Dziękujemy wszystkim za obecność na tegorocznej pielgrzymce, to było wspaniałe móc Was wszystkich zobaczyć!