2.03.2021 odbyło się kolejne posiedzenie zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim online. Podczas tego zebrania wybrano nowego Sekretarza TSKN.

W ubiegłym tygodniu Zuzanna Donath-Kasiura została wicemarszałkinią województwa opolskiego. W związku z objęciem tej funkcji, Pani Donath-Kasiura musiała zrezygnować z funkcji sekretarza Towarzystwa (wciąż pozostaje członkiem zarządu). Tym samym Zarząd zdecydował się, że funkcję sekretarza TSKN pełnić będzie pani Sylwia Kus, do tej pory członkini zarządu, reprezentująca powiat oleski. Na stanowisku wicedyrektora biura Zarządu panią Zuzannę Donath-Kasiurę zastąpi Joanna Hassa. Więcej o Sylwii Kus przeczytacie Państwo niżej lub TUTAJ

Jednym z tematów tego posiedzenia Zarządu była kwestia pracy i współpracy z młodzieżą. W zebraniu udział wzięli Przewodniczący Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej Oskar Zgonina oraz Przewodnicząca Jugendratu TSKN Paulina Rasch. Goście przedstawili działania i projekty, które zrealizowali w ubiegłym roku, a także omówili plany na rok 2021. Młodzież zgłaszała potrzebę częstszego podejmowania rozmów, które pomogłyby im w dalszej działalności.

Na zaproszenie Przewodniczącego TSKN Rafała Bartka w spotkaniu udział wziął również Wikariusz biskupi ds. Duszpasterstwa Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej ks. dr Piotr Tarliński by porozmawiać o nabożeństwach w języku niemieckim. Ks. Tarliński informował o działaniach podejmowanych przez Duszpasterstwo, o czasopiśmie Heimatkirche i modernizacji strony Duszpasterstwa Mniejszości i Biblioteki Eichendorffa.

Nowy koordynator Miro Deutsche Fussballschule Mateusz Bachem podsumował rok 2020 i przybliżył plany na rok 2021. Mimo trwającej pandemii, zajęcia w szkółkach Miro odbywają się regularnie. Więcej o projekcie przeczytacie tutaj: http://mirofussballschule.pl/

Sylwia Kus

Urodzona 29 stycznia 1981 roku w Oleśnie, mężatka, dwójka dzieci.

W 2005 roku ukończyła Uniwersytet Opolski na kierunku historia o specjalizacji Parlamentaryzm i ustrój, a w 2004 roku Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie na kierunku politologia ze specjalizacjami: Integracja Europejska oraz Komunikowanie i Media. W 2018 roku ukończyła w Częstochowie studia podyplomowe z zakresu Administracji i Zarządzania.

Obecnie Sekretarz Urzędu Gminy w Radłowie. Trzecią kadencję Radna Powiatu Oleskiego. Obecnie przewodnicząca komisji budżetowej.

Z mniejszością niemiecką związana od samego początku poprzez DFK Biskupice. Obecnie skarbnik DFK Biskupice oraz sekretarz Zarządu Gminnego TSKN w Radłowie.

Pasje: florystyka i motoryzacja.