Od dwóch dni pod informacjami przygotowanymi przez TVP o wniosku radnej Mniejszości Niemieckiej w gminie Jemielnica dot. oznakowania budynku urzędu gminy Jemielnica również tablicami informacyjnymi w języku niemieckim wylewa się spora fala hejtu, przekleństw i gróźb.

To co mogą Państwo pod tymi postami przeczytać na facebooku i twitterze jest skandaliczne i niedopuszczalne.

Jeden z komentarzy, który się pojawia oprócz hejtu, jest również: „Tu jest Polska!” Tak, tu jest Polska – demokratyczny kraj, w którym art. 35 Konstytucji RP mówi: „1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.”

W takich sytuacjach nie możemy czekać bezczynnie, aż sytuacja kiedyś się poprawi, aż ktoś zmieni kulturę dyskusji w sieci. Musimy reagować, by takie wpisy i takie sytuacje więcej się nie powtarzały. Pozwalając na takie zachowanie, dajemy przyzwolenie na kolejne tego typu ataki. Ale nie reagujmy hejtem na hejt!

Żaden z tych wpisów nie jest anonimowy, wszystkie komentarze mające znamiona mowy nienawiści zostają przez nas zgłaszane zarówno do administracji portali jak i do odpowiednich organów państwowych. Prosimy również Państwa, jeżeli widzicie Państwo hejt w internecie – reagujcie! Róbcie zrzuty ekranów i zgłaszajcie te komentarze!

Tylko reagując jesteśmy w stanie coś zmienić, tutaj przykład: https://www.tvp.info/40882577/juz-15-zatrzymanych-za-sianie-nienawisci-w-internecie

Za stroną www.mowanienawisci.info podajemy wam instrukcję jak zgłaszać hejt!

Jeśli widzicie słowa, o których sądzicie, że wyrządzają realną krzywdę innym ludziom, możecie zgłosić je do prokuratury. Mowa nienawiści jest w Polsce przestępstwem (art. 256 i 257 kodeksu karnego). Wystarczy napisać pismo i załączyć skan nienawistnych komentarzy, a następnie zanieść je do siedziby lokalnej prokuratury.