Zachęcamy do lektury tygodnika Niemców w Polsce Wochenblatt.pl. W najnowszym numerze w rubryce poświęconej wydarzeniom na Wiejskiej w Warszawie, przeczytać można o nowym Parlamentarnym Zespole Obrony Polskiej Samorządności. Z perspektywy wiceprzewodniczącego Zespołu opowiadam o powodach jego założenia i roli samorządu w Polsce.

Samorząd

W minionym tygodniu powołany został do życia Parlamentarny Zespół Obrony Polskiej Samorządności. Jest to wynik tego, że jest ona zagrożona, co widzimy na przykładzie poszerzenia granic Opola. Inicjatywa ta zawiązała się po wielu rozmowach z posłami i przedstawicielami gmin, które zostały dotknięte poszerzeniem stolicy województwa opolskiego. Oczywiście, nie jest to jedyny powód, skłoniło nas do takiego kroku także to, co się dzieje w obszarze Warszawy, ordynacji wyborczej, próbie ograniczenia roli samorządów, w tym województw, choćby poprzez zabieranie pewnych zadań, które są realizowane.
Zespół ten składa się z członków wszystkich klubów, które funkcjonują w Sejmie, brakuje w nim tylko reprezentantów PiS. Mam jednak nadzieję, że oni też do nas przystąpią, bo samorząd to rzecz bardzo ważna. Jednocześnie jestem przekonany, że zespół ten przyczyni się do tego, że szereg ustaw zostanie tak opracowanych, aby były gwarancją niezależności w funkcjonowaniu samorządów. Na pierwszym posiedzeniu podjęliśmy dezyderat, który został skierowany do premier Beaty Szydło, dotyczący przyszłości funkcjonowania samorządów, jeśli dojdzie do zmiany ordynacji wyborczej, czyli kadencyjności wójtów i burmistrzów.
Musimy pamiętać, że rola samorządu w Polsce jest istotna i nie można dopuścić do tego, aby ją w jakikolwiek sposób uszczuplić. Stąd na najbliższym posiedzeniu będziemy rozmawiali o konsekwencjach dla gmin, jeśli chodzi o poszerzenie granic miasta Opola, czyli o tym, co powinno być w przyszłości uregulowane, aby nie dotykać tych słabszych samorządów, nie uszczuplać ich majątku czy budżetu, zaś w momencie, kiedy dochodzi do takich sytuacji, a rząd podpisuje się pod tym, były przeznaczone określone rekompensaty dla poszkodowanych samorządów.

Notował Krzysztof Świerc